Doğalgaz Tesisatçısı Tuzluçayır

Doğalgaz Tesisatçısı Tuzluçayır; Doğalgaz tesisatı ev ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz hem evin havasını ısıttığı gibi hem de sıcak su ihtiyacını karşılamasından ötürü son derece popüler bir ısınma aracı olarak karşımıza çıkar.

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır başlıklı yazımızda doğalgaz kaçağının oluşum aşamasından öncelikle bahsederek doğalgaz kaçağı hakkında bilgi vermeye çalışalım:

Doğalgaz kaçağı olduğu zaman kokusundan kaçak olup olmadığını aslında çok kolay anlarız. Normal durumlarda doğalgazın kokusu olmamaktadır ancak gaz kaçağı olduğu zaman koku salgılanmakta böylece doğalgaz kaçağı olduğun salgılamış olduğu kokudan kolayca anlarız. Çürük yumurta gibi bir koku alındığı zaman doğalgaz kaçağından bahsedilebilir.

Doğalgaz kaçağı koku dışında eve taktıracağınız dedektör aracılığı ile de anlaşılabilir. En güvenli yol da aslında budur. Koku bazen bizi yanıltabilir. Özellikle uyku esnasında kokuyu fark edemeyebiliriz. Bu bakımdan en güvenli yol eve dedektör taktırmaktır. Alarma çaldığında doğalgaz kaçağını çok daha kolay ve kesin bir şekilde anlayabiliriz. Alarm şeklinde olanları alarma vermekle birlikte yanan yeşil ışığın kırmızıya dönmesini sağlar. Diğer dedektör şekli de kaçak olduğu durumlarda gaz vanasını kapatır. Böylece bizim bir şey yapmamıza gerek kalmadan gaz kaçağından korunmak için kendisi çözüm üretir.

Doğalgaz kaçağı gibi durumlarla karşılaştığımızda yapmamız ve dikkat etmemiz gereken belli başlı kurallar şunlardır;

 • Yapmamız gereken ilk şey elektrikli olan hiçbir şeyin düğmesine dokunmamaktır. Açıksa kapatılmalı, kapalıysa açmamalıdır.
 • Kapı zilinin bile gaz kaçağı durumlarında kullanılmaması önerilir.
 • Doğalgaz vanalarının hepsinin kapatılması gerekir.
 • Pencereler mutlaka açılmalı, ortam havalandırılmalıdır.
 • Doğalgaz kaçağı olduğu zamanlar 187 numara aranarak kaçak haber verilmelidir. Arama işlemi kesinlikle evde yapılmamalıdır. En yakın yerden komşu ya da başka bir yerden aranabilir.
 • Bu tür durumlarda kesinlikle sigara içilmemelidir.
 • Herkes kaçak konusunda bilgilendirilmeli ve alınacak önlemler paylaşılmalıdır.
 • Kaçak meydana geldiği zaman bahse konu bölgeden uzaklaşmak gerekir.
 • Uzmanlar gelene kadar kombi cihazına el sürmemek gerekir.

Doğalgaz Kaçağı İhbar Hattı

Doğalgaz kaçağı ihbar hattı olarak 187 numaralı telefondan kaçağın olduğu haber verilmelidir. İhbar hattını arayarak kaçak konusunda mutlaka yardım isteyebiliriz. Bu konuda uzman kişiler gelerek kaçağın giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Kaçağı tespit ederek gerekli müdahaleyi uzmanlar yapacaktır.

Doğalgaz kaçağı yaşanan durumlarda kesinlikle kendi kendimize çözüm bulmaya çalışmamalıyız. Yanlış en ufak bir atak hayati tehlikeye neden olabilir.

Gaz kaçağının olduğu durumlarda elektrikli hiçbir şeye dokunmamak ve doğalgaz sobasına da yaklaşmamak gerekir. Bu gibi durumlarda oluşabilecek tehlikelerden uzak durmak için hiçbir şeye dokunmamak ve kaçak bulunan yerden uzaklaşmak gerekir. Doğalgaz Tesisatçısı Tuzluçayır Kayra Kombi Tamir ve Bakım Hizmetleri olarak bizi arayabilirsiniz.

Gazın etkisi vücudumuzu sararak bizi zehirleme ihtimali yüksektir. Bu amaçla sorun yaşanan durumlarda yapılması gereken bu alanda yetkili bir uzmandan destek istemektir.

Yetkili uzman aracılığı ile kaçak sorununu doğru ve etkili bir şekilde çözüme kavuşturmak mümkün olabilir. Aksi durumlarda üzücü sonuçlarla karşılaşmamız olasıdır.

Ocakta Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Ocakta gaz kaçağı olduğu durumlarda kaçak hemen fark edilebilir. Kokusunda kaçak olup olmadığını kolayca anlayabiliriz. Ancak koku duygusu çok gelişmeyen kişiler kokusundan doğalgaz kaçağı olup olmadığını anlamakta zorlanabilir. Bu bakımdan en güvenli yöntem dedektör taktırmaktırç. Deddektör aracılığı ile doğalgaz kaçağını net olarak anlayabiliriz.

Doğalgaz kaçağının çeşitli nedenleri olabilir Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Baca temizliğinin ve bakımının ihmal edilmesi
 • Baca sensörünün düzgün bir şekilde çalışmaması
 • Baca çekişinin yeterli olmayışı
 • Baca darlığından kaynaklı baca çekişinin yeterli olmayışı
 • Doğalgaz ile çalışan cihazların bakımının eksik bir şekilde bırakılması
 • Borularda çeşitli nedenlerden dolayı çatlama ve kırık oluşumlarının yaşanmasıdır.

Doğalgaz sorunu yaşandığı zaman panik yapmadan sorunun çözümü sağlanmaya çalışmalıdır. Doğalgaz kaçağı yaşandığı zaman hiçbir elekrikli alete dokunmamak gerekir, Ortam pencere açılarak havalandırılmalıdır.

Kaçağın doğru şekilde müdahalesi için bu alanda yetkili kişilerden destek almak yapılması gereken en önemli işlevlerden birisidir. Kendi kendimize gaz kaçağına müdahale etmek son derece yanlış ve risklidir. Doğalgaz kaçağı olduğunda zamanında ve doğru müdahale için bu alanda yetkili birimden yardım istemek yapılabilecek en doğru harekettir.

Yetkili uzman kişi gerekli müdahaleyi yaparak kaçak sorunuzu en kısa sürede ve doğru şekilde çözecek ve olası kötü sonuçların yaşanmasının önüne geçecektir. Bu bakımdan bu konuda bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

Doğalgaz Tesisatı ve Proje konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, Kayra Kombi olarak hizmetinizdeyiz. Doğalgaz Tesisatçısı Tuzluçayır Kayra Kombi Tamir ve Bakım Hizmetleri olarak bizi arayabilirsiniz. Gsm: 0 552 498 51 51 telefonumuza 7/24 ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Kaçağı Öldürür mü?

Çeşitli nedenlerle gaz kaçağının meydana geldiği durumlarda ferken farkına varılmadığı gerekli müdahalenin geç kalındığı durumlarda doğalgaz kaçağı zehirlenmelere ve dolayısıyla ölümlere neden olabilir.

Dedektör yoksa ve kokusundan da gaz kaçağı fark edilmediğimde karbonmonoksit zehirlenmesi ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Tam yanma gerçekleşmediğinde ortaya karbonmonoksit çıkar ve bu gaz zehirlenmelere yol açarak can alabilir. Yanıcı etkiye sahip olan bu madde ile patlama ya da zehirlenme gibi sorunlar meydana gelebilir.

Bu tür doğalgaz gaz kaçakları genelde ihmalden kaynaklı yaşanmaktadır. Baca girişlerinin yanlış yapılandırılması, baca temizliğinim düzenli aralıklarda yapılmayışı doğalgaz kaçaklarına sebebiyet verebilir. Yapılan bu ihmaller neticesinde hem kendi hayatımız hem de ortamda bulunan kişilerin sağlığı tehlikeye girer.

Gaz kaçağının yaşanmaması içi bacalar mutlaka kontrol edilmeli ve baca temizliği periyodik aralıklarla yapılmalıdır. Kombi bakımı da periyodik aralıklarda yapılması gerekir. Bir sorun olmasa dahi belli zaman aralıklarında baca ve kombi bakımının yapılması önerilir. Sorun varsa zamanında tespit edilerek zamanında önlem alınması sağlanır. Böylece olası sorunların önceden önüne geçmek mümkün olunabilir.

Bu durum hayati önem taşıyan son derece hassas bir konudur. Kendi canımız ve sevdiklerimizin can güvenliği için bu konuda daha bilinçli hareket edilmeli ve gerekli önlemlerin önceden alınması gerekir. Aksi durumda bir daha geri dönülmeyecek ciddi sorunlarla karşılaşmamız olasıdır. Ölüm gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşmamak için önceden müdahalenin yapılması ve önlemlerin alınması gerekir.

Doğalgaz Kaçağı Nerede Birikir?

Doğalgaz kaçağı birikimi ortamda belli alanlarda birikmektedir. Doğalgaz havadan hafif bir gaz olduğu için birikme genelde tavan döşemesi altında kalan boşlukta birikir. Havadan ağır olan gazların tabanda hafif olanların ise tabanda birikmesi nedeniyle LPG yakıtlı olan ocak ve cihazların olduğu yerlerde alt ve üst havalandırma menfezlerinin olmasını zorunlu hale getirmiştir.

Doğalgaz sorunu genelde ihmalden kaynaklı yaşanmaktadır. Gerekli tedbirlerinin alınmadığı durumlarda doğalgaz kaçağı yaşanması kaçınılmazdır. Kaçak ile karşılaşmamak için önceden önlemlerin alınması gerekir. Bunun için baca girişleri takip edilmeli, bir sorun varsa bu giderilmeye çalışılmalıdır. Bacanın iç kısmının da düzenli aralıklarla mutlaka temizlenmesi gerekir. Baca onarım ve bakımı ihmal edildiğinde doğalgaz kaçak sorunu ile her an karşılaşmamız olasıdır.

Kaçağın yaşandığı durumlarda bilinçli olmak da çok önemlidir. Bilinçsiz bir davranış ya da yapılan en ufak bir hata sorunun büyümesine ve riskli durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en güvenli davranışlardan biri ortamdan uzaklaşmak ve yetkili birimden yardım istemektir. Kesinlikle tek başımıza soruna müdahale etmeye çalışmamalıyız. Doğalgaz kaçağını tek başımıza çözmeye çalışmak bize zaman kaybettirerek daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu açıdan yapılması gereken en mantıklı ve doğru davranış yetkili bir birimden yardım istemektir.