Doğalgaz Tesisatçısı Pursaklar

Doğalgaz Tesisatçısı Pursaklar; Doğalgaz tesisatı ev ve iş yerlerinin ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan ısınma sistemine verilen isimdir. Doğalgaz hem evin havasını ısıttığı gibi hem de sıcak su ihtiyacını karşılamasından ötürü son derece popüler bir ısınma aracı olarak karşımıza çıkar.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz petrol sınıfında yer alan bir gaz karışımıdır. Doğalgaz da tıpkı petrol gibi fosil yakıtlar arasında yer alır. Doğalgaz, renksiz ve kokusuz olmasıyla öne çıkar. Gaz kaçaklarına karşı önlem amacıyla doğalgaza koku karıştırılır. Doğalgaz ayrıca havadan bile daha hafif olmasıyla bilinir.

Doğalgaz kullanımı son derece rahat bir kaynak olsa da tesisat kurulurken tedbirli olunması can sağlığı için büyük önem arz eder.

Doğalgaz Tesisatı Nelerden Meydana Gelir?

Doğalgaz tesisatının kurulumu oldukça önemlidir. Kurum işleminin mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Doğalgaz tesisatını meydana getiren bazı bölümler mevcuttur.

  1. Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası

Doğalgaz tesisatı ana vanası, adından da anlaşılacağı üzere, gazın binaya girişinin sağlayan ana vanadır. Bu vana vasıtasıyla binaya giren gaz güvenli biçimde kesilebilir. Yine bu vana vasıtasıyla dairelere giden gaz kontrol edilebilir.

  • Dağıtım Borusu

Ana vanadan sonra yer alan dağıtım boruları, gaz sayaçlarının giriş kısmına kadar uzanan borulardır.

  • Kolon Borusu

Doğalgaz tesisatı içerisinde düşey şeklinde bulunan borulara kolon borusu ismi verilmektedir.

  • Sayaç Bağlantı Hattı

Sayaç ve kolonların girişi arasında bulunan boru bloklarının hepsine verilen isimdir.

  • Tüketim Hattı

Sayaç bağlantı hattından sonra yer alan ana borulara tüketim hattı ismi verilmiştir.

  • Ayrım Hattı

Cihaz bağlantı vanasından, tüketin hattına kadar uzanan tüm borulara ayrım hattı denir.

  • Cihaz Bağlantı Hattı

Cihaz ile cihaz bağlantı vanası arasında yer alan hattın tamamına verilen isimdir.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğalgaz oldukça konforlu bir ısınma yöntemi olsa da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Doğalgaz tesisatı kurulurken, mutlaka işinin ehli olan profesyonellerden yardım alınması gerekir. Doğalgaz tesisatı yapılırken, mutlaka binanın projesine sadık kalınarak yapılmalıdır. Tesisat yapıldıktan sonra da yetkili kuruluşlar tarafından denetlenmesi gerekir.

Doğalgaz tesisatı kurulumu sırasında önemli olan konu kaliteli bir markadan hizmet almaktır. En iyi kombi çözümlerini sunacaktır. En uygun kombi satın almak istiyorsanız Doğalgaz firmaları arasından sizlere belirttiklerimizi incelemelisiniz.