Buderus Arıza İşaret ve Kodları

Buderus Arıza İşaret ve Kodları aşağıda sizlere sunulmuştur. Bazı arızaların düzeltmesi kolay olabiliyor. Ancak servis gerektiren durumlarında kod ve işaretleri de bulunmaktadır. Bu durumda bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Firmamız Ankara‘nın tüm ilçe ve semtlerine 7/24 hizmet vermektedir. %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan firmamız, Profesyonel Personelleri ve Uygun Fiyatlarla hizmet vermektedir.

BUDERUS 6A ARIZASI

Buderus kombilerde en çok rastlanan 6A arıza kodu ve çözümü aşağıda açıklayıcı bir dille bilginize sunulmuştur.

BUDERUS 6A ARIZASI: Kombinizin ateşleme işlemini gerçekleştiremediği zaman 6A arıza kodunu kombimizin ekranında görürüz. Bu durumda ne sıcak ne de kalorifer peteklerinden ısı elde edemeyiz. Kısacası kombiden verim alamayız. Öncelikle gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer kapalı ise açık konuma getirmeliyiz. Ve birkaç kez reset atmalıyız. Eğer yaptığımız bu işlemlere rağmen halen düzelme görünmüyor ise başka sorundan kaynaklıda olabilir. Bunlar; gaz valfi, ana kart, iyonizasyon çubuğu, düşük gaz basıncından da kaynaklı olabilir. Bu durumda arızanın tespiti ve çözümü için servis den destek almalıyız.

BUDERUS GB 022 YOĞUŞMALI ARIZA KODLARI

Buderus Arıza İşaret ve Kodları

BUDERUS GB 022 EF ARIZASI: Bu kod, kombinizin kontağında bir problem oluştuğunu gösterir. Kısacası kontak arızası denilir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Kombi kart kontakları kontrol edilmeli. Bunun için de servis den destek alınmalıdır.

BUDERUS GB 022 E1/E4/EA/EC ARIZASI: Bu kodlar, kombinin kumanda panelinde bir sorun oluştuğunu gösterir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Servis den destek alınmalı kumanda paneli kontrol ettirilmelidir.

BUDERUS GB 022 RE ARIZASI: Bu kod, kombinizin reset işlemi yapıldığını gösterir.

BUDERUS GB 022 9Y ARIZASI: Bu kod, kombinizin gaz valfinde problem meydana geldiğini gösterir. Elektronik karttan da kaynaklanabilir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Servis den destek alınmalıdır.

BUDERUS GB 022 9L/9F ARIZASI: Bu kodlar, gaz aktarımını gerçekleştiren gaz valfi kablolarında sorun oluştuğunu gösterir.  Kablo bağlantıları kontrol edilmelidir. İşi bilen kombi tamircisinden destek almanız gerekir.

BUDERUS GB 022 9H/9A ARIZASI: Bu kodlar, kombi panelinde bir sorun oluştuğunu gösterir. Bağlantı kabloları kontrol edilmelidir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. İşi bilen kombi ustasından arızanın giderilmesi için yardım almanız gerekecektir.

BUDERUS GB 022 7C ARIZASI: Bu kod, kombide elektrik kesildiğini gösterir. Öncelikle kombiye reset atmayı deneyiniz. Kombi aynı arızayı vermeye devam ederse buderus servis den destek almalısınız.

BUDERUS GB 022 6L ARIZASI: Bu kod, kombideki alevin söndüğünü gösterir. Bu durumda kombiden verim alınamaz. Sorunun sebebi sistemdeki gaz basıncının yetersiz olmasından ya da kombiye gazın gelmemesinden kaynaklı olabilir. İyonizasyon sistemide kontrol edilmelidir. Bu durumda buderus servis hizmeti veren kombi ustasından destek alınmalıdır. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalıdır.

BUDERUS GB 022 6C ARIZASI: Bu kod, kombide ateşleme işlemi durduktan sonra iyonizasyon algılamasının bitmediğini gösterir. Hayali iyonizasyon ölçümü de diyebiliriz. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Servis ile irtibat kurulmalıdır. İyonizasyon bağlantıları kontrol edilmelidir.

BUDERUS GB 022 6A ARIZASI: Bu kod, kombideki ateşleme işleminin gerçekleşmediğini gösterir. Sorunun sebebi sistemdeki gaz basıncının yetersiz olmasından kaynaklıdır. Öncelikle daireye gazın gelip gelmediğinden emin olunmalıdır. Eğer gazın geldiğinden emin olursanız ve hala arıza devam ederse servis den destek alınması gerekecektir.

BUDERUS GB 022 4P ARIZASI: Bu kod, kombi radyatör gidiş suyu veya limit sensörler kablolarının çıktığını ya da problem oluştuğunu gösterir. Tüketici bu durumda kendi müdahalede bulunamaz. Servis ile iletişime geçerek destek almalıdır. Bağlantı kabloları kontrol edilmelidir.

BUDERUS GB 022 4L ARIZASI: Kombideki radyatör gidiş suyu sensörü bağlantılarında sıvı teması yoluyla bir şaşe bağlantısı oluşması ya da bağlantılarda kısa devre yapmasından kaynaklanan bir arızadır. Kullanıcının yapabileceği bir işlem yoktur. Sensör bağlantıların kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda servis ile iletişime geçilmesi gerekir.

BUDERUS GB 022 4E ARIZASI: Bu kod, kombide bulunan sistem sensörlerinden birinde sorun oluştuğunu gösterir. Arızanın tespiti için servis çağırılmalıdır.

BUDERUS GB 022 4A ARIZASI: Bu kod, kombideki radyatör gidiş suyu sensörünün olması gereken sıcaklık değerinin daha üstünde olduğunu gösterir. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Arızanın giderilmesi için servis çağırılmalıdır.

BUDERUS GB 022 3Y ARIZASI: Bu kod, kombinin modülasyonlu fanda sistemsel sapma çok yavaş veya çok hızlı olduğundan kaynaklanan bir arıza olduğunu gösterir. Kesinlikle kullanıcı müdahalede bulunmamalı servis ile iletişime geçmelidir. Kart kontrolleri yapılıp tamiratı ya da değişimi gerekebilir.

BUDERUS GB 022 3L ARIZASI: Bu kod, kombideki bulunan atık gazın dışarıya atılmasında görevli olan fanın belli sebeplerden dolayı durduğunu gösterir.  Ana kart fanın çalışmadığı sinyalini alır. Fanın neden durduğunun birçok sebebi olabilir. Arıza tespit için servis tarafından cihaza bakılmalıdır.

BUDERUS GB 022 3A ARIZASI: Bu kod, yoğuşmalı kombilerdeki atık gazın dışarı atılmasında görevli olan fanın biranda durduğunu ve sorun oluştuğunu gösterir. Fan bağlantıları kontrol edilmelidir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Destek için servis çağırmalıdır.

BUDERUS GB 022 2P ARIZASI: Bu kod, kombi radyatör gidiş suyu sensöründe olması gerekenden fazla ısındığını gösterir. Sorunun sebebi birçok şeyden kaynaklanabilir. Arızanın tespiti için servis den destek almanız gerekecektir.

BUDERUS GB 022 2F ARIZASI: Kombi çalıştıktan sonra sensör yeteri kadar ısınma göremediğinden kaynaklanan bir sorundur. Isınmanın neden gerçekleşmediğini öğrenebilmemiz için servis çağırmamız şarttır. Tüketici olarak yapabileceğimiz bir işlem yoktur.

BUDERUS GB 022 1C ARIZASI: Bu kod, kombi sisteminin olması gerekenden fazla ısındığını ve bu durumda kombide bulunan parçaların zarar görmemesi için limit sensörün devreye girdiğini gösterir. Servis den destek alınılması şarttır. Tüketicinin müdahalede bulunması tehlikelidir.

BUDERUS GB 022 OY ARIZASI: Bu kod,  radyatör gidiş suyu sensöründe olması gerekenden daha yüksek bir değer ölçüldüğünü gösterir. Bu durumda pompa ve filtre tıkalı olabilir. Aynı zamanda sistem havası da kontrol edilmelidir. Tüketici güvenebileceği bir servis den arızanın tespiti ve çözümü için destek alması gerekecektir.

BUDERUS GB 162 KOMBİ ARIZA KODLARI

Buderus Arıza İşaret ve KodlarıBUDERUS GB 162 OA ARIZASI: Bu kod, sistemde aşırı ısınmadan kaynaklı bir problem olduğunu gösterir. Peteklerimizin hepsi açık mı kontrolü sağlanmalıdır. Sorunun sebebi tesisat filtresi tıkalı olabilir. Ya da sistemde hava olabilir.  İşi bilen kombi tamircisi tarafından cihazınıza bakılmasını öneririz.

BUDERUS GB 162 2E ARIZASI: Bu kod, sistem basıncının olması gerekenden daha yüksek olduğunu gösterir.  Cihaza doldurma musluğunu açarak su doldurmalıyız. Bu işlemi yaptıktan sonra kombiniz düzene girecektir. Eğer kombi arıza vermeye devam ederse servis çağırmanızda fayda olacaktır.

BUDERUS GB 162 OY ARIZASI: Bu kod, kombinizin sistem basıncında bir problem olduğunu gösterir. Öncelikle sistemde yeterli su olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bar seviyesi 1-2 arasında değilse kombinin altında bulunan doldurma musluğunu açarak barı olması gereken seviyeye getirmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra kombiniz düzenli bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

BUDERUS GB 162 2F/2L/2U/4C ARIZASI: Bu kod,  gidiş dönüş kalorifer sistemi sıcaklar sensörleri tutarsız değerler gördüğünü gösterir. Bu durumda gidiş ve dönüş sensörleri farklı sıcaklar ölçüyor demektir. Öncelikle tüketici petek vanalarının açık mı kapalı mı kontrol etmeli. Eğer vana kapalı ise açık konuma getirmeli. Sistemin havası alınmalıdır.  Sorun devam ediyor ise servis den destek alınmalıdır.

BUDERUS FC KOMBİ ARIZA KODLARI

Buderus Arıza İşaret ve Kodları

BUDERUS E ARIZASI: Bu kod kullanmakta olduğunuz kombinizin voltajında düşüklük olduğunu gösterir.  Voltaj 190’nın altında olduğunda kombiniz E arıza kodunu verir. Tüketici voltaj düzenleyici regülatör ile ölçüm yaptırmalıdır. Bu durumda tüketici servis ile iletişime geçmelidir.

BUDERUS 9 ARIZASI: Bu kod, kombinizin ana kartında bir problem oluştuğunu gösterir. Kullanıcının yapabileceği hiçbir işlem yoktur. Kesinlikle müdahale bulunmayınız. Kombi tamircisinden destek almalısınız.

BUDERUS 8 ARIZASI: Bu kod, kombinizin ana kart sigorta problemi oluştuğunu gösterir. Ana karta müdahalede bulunmalıdır. Kombi ustasının gelip yerinde tespit ve müdahalede bulunmasını öneririz.

BUDERUS 7 ARIZASI: Bu kod, kombiye bağlı olan bacanın tıkandığını gösterir. Öncelikle baca temizliği yapılmalıdır. Kombiniz hermetik ise prosestat arızalıdır. Ya da elektronik kartta da problem olabilir. Tüketici kendi müdahale etmemelidir. İşi bilen kombi tamircisi tarafından kombiye bakılmasını öneririz.

BUDERUS 6A ARIZASI: Bu kod, kombinizdeki alev oluşmadığını gösterir. Bu durumda kombinizden verim alamazsınız. Birkaç kez cihaza reset atmayı deneyin. Eğer herhangi bir düzelme olmuyor ise kombinizin iyonizasyonu problemli olabilir. Ya da anakartında, gaz valfinde sorun olabilir. Arızanın tespiti için işi bilen bir ustanın gelip bakmasında fayda olacaktır.

BUDERUS 5 ARIZASI: Bu kod, kombide bulunan üç yollu vanadan kaynaklı bir arıza olduğunu ya da kalorifer kısmına su kaçırdığını gösterir. Kısacası hidrolik arızası da diyebilir. Birkaç kez reset atmayı deneyin. Eğer arıza devam ederse işi bilen bir kombi tamircisi tarafından bakılmasını öneririz.

BUDERUS 4 ARIZASI: Bu kod, kombinin gereken sıcaklığa ulaştığını gösterir. Ve problemler oluşabileceğinin habercisidir. Bu durumda öncelikle petek vanalarının açık olup olmadığını kontrol edilmelidir. Peteklerde hava var ise alınmalıdır. Kombinin alt kısmında yer alan radyatör musluklarının en az 3 tanesinin açık olması gerekmektedir.

BUDERUS 3 ARIZASI: Bu kod, kombide alev oluşmadığını gösterir. Öncelikle dairenize gaz geliyor mu kontrol etmelisiniz. Ocağınızı açarak gazın gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer gaz geliyorsa ve sorun devam ediyorsa birkaç defa kombiye reset atmayı deneyin. Sorun halen devam ediyorsa işi bilen referans alabileceğiniz bir kombi ustasına göstermenizde fayda vardır.

BUDERUS 2 ARIZASI: Bu kod, kombinizin gereğinden çok ısındığını gösterir. Sorunun sebebi pompa veya filtre tıkalı olabilir. Tüketici bu durumda servis çağırarak arıza tespit ve cihaza bakım yaptırmalıdır. Bu durumda kombiniz eskisi gibi çalışmaya devam edecektir.

BUDERUS 1 ARIZASI: Bu kod, kombiniz eğer bacalı ise çekiş aksanında bir problem meydana geldiğini gösterir.  Kombiniz eğer bacalı değil ise fan motorunda ya da prosestat da problem olabilir. Tüketici bu durumda işi bilen bir kombi tamircisinden destek almalıdır.